Jak uczyć się za pomocą YouTube?

YouTube to nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju treści w formie wideo. Każdy może wrzucić coś, co sam nagrał albo stworzył w inny sposób. Nie zabraknie tam też miejsca na nauczycieli albo byłych uczniów, którzy dzielą się swoją wiedzą z innymi osobami. Platformę YouTube można spokojnie wykorzystać do nauki, jeśli tylko mamy na to ochotę. To doskonały sposób, żeby rozwinąć swoje horyzonty.

Wiele osób świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że na YouTube są materiały, które pomogą nam opanować obecnie przerabiane zagadnienia, mało osób jednak sięga po nie na co dzień. Największe skoki odnotowują one chwilę przed maturami, gdzie uczniowie starają się przypomnieć sobie cały materiał z ostatnich czterech lat w miesiąc. Ale przecież te filmy są dostępne cały rok. Możesz do nich zajrzeć przed sprawdzianem albo zupełnie bez okazji, żeby lepiej zapamiętać dany materiał albo dowiedzieć się czegoś nowego, co pozwoli Ci zdobyć dodatkową ocenę za aktywność albo przygotowanie jakiejś prezentacji.

Uczenie się za pomocą YouTube to oczywiście nie samo wpatrywanie się w ekran, ale już to da nam znaczne efekty. Jeśli możesz, postaraj się poświęcić sobie dwadzieścia minut dziennie na oglądanie materiałów edukacyjnych. Na pewno spędzasz masę czasu na Instagramie albo nawet na samym YouTube. Postaraj się znaleźć takie kanały, które przekazują wiedzę w ciekawy i zrozumiały sposób. Jeśli ktoś usypia Cię swoim głosem albo nie jesteś w stanie zrozumieć ani słowa, to po prostu szukaj dalej. Kanałów jest masa, a każdy z nich prowadzi osoba o trochę innym podejściu i innym sposobie tłumaczenia.

Ważne jest jednak, żeby nie był to czas spędzony bezrefleksyjnie. Rób notatki, nawet na komputerze albo skorzystaj z innego sprawdzonego sposobu na zapamiętywanie. Nie chodzi o to, żeby filmik na YouTube traktować jako kolejną lekcję języka polskiego, ale żeby nawet z niego wyłapywać ciekawe i nowe dla Ciebie informacje. Jeśli zależy Ci na dobrym napisaniu sprawdzianu albo jeśli już myślisz o maturach, musisz nauczyć się pracować systematycznie i chętnie. Bez tego nie uda Ci się wytrenować mózgu na tyle, żeby przed ważną pracą pisemną przypomniał sobie wszystko, na czym Ci zależy.

1 thought on “Jak uczyć się za pomocą YouTube?

  1. Kwestia znalezienia wartościowych kanałów. Na youtube jest masa śmieciowych treści, ale są też wyjątkowo edukacyjne kanały.

Comments are closed.